Przejdź do głównej zawartości

Oczyszczający sen

Niedawno przeprowadzone badanie pod kierownictwem Maiken Nedergaard, współdyrektorki Centrum Neuromedycyny Translacyjnej na Uniwersytecie w Rochester, ujawniło istnienie systemu wypłukującego odpady z mózgu.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Science, ujawnia, że unikalna metoda usuwania odpadów w mózgu — nazwana systemem glimfatycznym — jest aktywna głównie podczas snu.

System odpowiedzialny za utylizację odpadów komórkowych w pozostałych częściach ciała — układ limfatyczny — nie sięga do mózgu. Zamiast tego mózg pompuje płyn mózgowy przez tkankę mózgu, przepłukując odpady z powrotem do układu krążenia, gdzie w końcu trafiają do ogólnego układu krążenia krwi oraz w ostateczności do wątroby.

Niezbędne jest jak najszybsze usuwanie odpadów z mózgu. Odpady te mogą stać się toksyczne, szkodliwe lub zabójcze dla okolicznych komórek, jeżeli pozwolić im się odkładać lub zbyt długo pozostawać w organizmie. Komórki mózgu są szczególnie wrażliwe, a wiele schorzeń neurologicznych, takich jak Choroba Parkinsona, Choroba Huntingtona i ALS jest powiązanych z uszkodzeniami komórek mózgowych powodowanych odpadami metabolicznymi. Na przykład choroba Alzheimera charakteryzuje się gromadzeniem metabolicznego produktu odpadowego, amyloidu beta, co prowadzi do demencji.

Przeczytaj o badaniu

Powiązane