Przejdź do głównej zawartości

Ból w środkowej części pleców i jak go złagodzić

Odcinek piersiowy kręgosłupa (górno-środkowa lub środkowa część pleców) może boleć z różnych powodów.  Zazwyczaj ból w środkowej części pleców nie jest wynikiem poważniejszej choroby kręgosłupa. Ból w środkowej części pleców może być jednak powodowany przez wiele codziennych czynności lub poważniejsze schorzenia. Poznaj niektóre z najczęstszych przyczyn, czynników ryzyka i metod leczenia bólu w środkowej części pleców.   

Co powoduje ból w środkowej części pleców?

Urazy

Mimo że staramy się ich unikać, urazy są jedną z najczęstszych przyczyn bólu w środkowej części pleców. Urazy mogą obejmować przepukliny kręgów, zwichnięcia lub poważniejsze złamania. Część piersiowa kręgosłupa jest niezwykle wytrzymała i odporna, ponieważ jest przeznaczona do podtrzymywania górnej części ciała i narządów wewnętrznych. Jeśli odczuwasz ból w środkowej części pleców, wynika to prawdopodobnie z fizycznego lub zewnętrznego urazu tej części pleców.

Schorzenia lub choroby

Ból w środkowej części pleców może być również powodowany przez wiele różnych schorzeń lub chorób. Wiadomo, że zapalenie kości i stawów oraz choroba zwyrodnieniowa kręgów powodują dyskomfort w tym regionie. Dodatkowo ból w środkowej części pleców może być objawem choroby pęcherzyka żółciowego, a nawet zawału serca (ten objaw zawału serca występuje częściej u kobiet). Jeśli odczuwasz nagły i ciągły ból w środkowej części pleców przez ponad kilka minut, niezwłocznie zasięgnij porady lekarskiej.

Nieprawidłowa postawa

Czy spędzasz całe dnie garbiąc się przed komputerem, próbując odczytać dane z arkusza kalkulacyjnego? A może śpisz w nieodpowiednich pozycjach, przewracasz się z boku na bok aby poczuć się komfortowo? Nieprawidłowa postawa ciała w ciągu dnia lub podczas snu może powodować bóle środkowej części pleców, które mogą być trudne do pokonania bez zmiany przyzwyczajeń i środowiska.

Kto jest narażony na ból środkowej części pleców?

Niemal każdy może doświadczyć bólu w środkowej części pleców. Ten rodzaj bólu pleców jest mniej swoisty dla stanów takich jak ciąża, która powoduje obciążenie w dolnej części pleców, chociaż, podobnie jak wszelkie bóle pleców, ból w środkowej części pleców staje się bardziej popularny z wiekiem.

W jaki sposób leczyć ból w środkowej części pleców?

1. Rozwiąż problem bólu

Jeśli odczuwasz ból w środkowej części pleców, który nie jest zbyt silny lub ciągły, możesz spróbować zastosować ciepłe lub zimne okłady. Poduszki grzewcze przynoszą ulgę w bólu i sztywności, a lód zmniejsza opuchliznę. Można również spróbować ogólnodostępnych leków przeciwbólowych (należy przestrzegać wskazówek podanych na opakowaniu). Jednak jeśli ból utrzymuje się, należy skonsultować się z lekarzem.

2. Zidentyfikuj podstawową przyczynę

Lekarz lub kręgarz mogą pomóc w określeniu, co konkretnie powoduje ból w środkowej części pleców. Lekarz prowadzący może skierować cię do specjalisty, który może postawić diagnozę lub przynajmniej wyeliminować najczęstsze przyczyny bólu w środkowej części pleców. Otrzymanie ostatecznej odpowiedzi od lekarza pozwala na współpracę z nim w trakcie leczenia, które powinno pomóc w wyleczeniu tego stanu.

3. Fizjoterapia

Fizjoterapeuta może pomóc wykonywać ćwiczenia, które pomogą wzmocnić osłabione mięśnie pleców, aby zapobiec przyszłym urazom lub obciążeniu spowodowanemu nadmiernym wysiłkiem.

4. Usuń przeszkody w zachowaniu prawidłowej postawy

Meble, na których spędzasz najwięcej czasu, powinny być jak najbardziej ergonomiczne. Zainwestuj w dobry fotel biurowy w pracy i wypróbuj różne ustawienia biurka i komputera aby znaleźć konfigurację, która pozwoli utrzymać dobrą postawę. Jeśli zapadasz się w kanapie tak bardzo, że twój podbródek dotyka klatki piersiowej, pomyśl o kupnie nowej. Jeśli budzisz się obolały i z bólem w środkowej części pleców, czas poszukać nowego łóżka.

Nawet jeśli wiesz, że ból w środkowej części pleców jest spowodowany chorobą zwyrodnieniową kręgów lub zapaleniem kości i stawów, łóżko o lepszym podparciu może odciążyć kręgosłup, umożliwić rozluźnienie mięśni i pomóc uzyskać odpoczynek, który potrzebujesz. Łóżko DUX zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić ciągłe, bezuciskowe wsparcie przez całą noc. Łóżko w DUXIANA może pomóc złagodzić ból w środkowej części pleców i być narzędziem wspomagającym metody leczenia zalecane przez lekarza, niezależnie od przyczyny.

Powiązane