Przejdź do głównej zawartości

Nasi projektanci

CLAESSON KOIVISTO RUNE

Claesson Koivisto Rune to szwedzka spółka architektoniczna założona w 1995 roku w Sztokholmie przez Mårten Claessona, Eero Koivisto i Ola Rune’a. Zaczęła działać jako firma architektoniczna, ale rozwój sprawił, że obecnie jest cieszącym się międzynarodowym uznaniem i wielodyscyplinarnym biurem kładącym równy nacisk na architekturę i wzornictwo.

DUX, to najlepsza w Szwecji marka mebli z najwyższej półki, ciesząca się międzynarodowym uznaniem, którym może poszczycić się jedynie garstka najlepszych włoskich marek.

Mårten Claesson, Eero Koivisto i Ola Rune

Historia Claesson Koivisto Rune story

MÅRTEN CLAESSON, EERO KOIVISTO I OLA RUNE zaprzyjaźnili się niemal 30 lat temu, gdy poznali się na Konstfack, Uniwersytecie Sztuki, Rzemiosła i Projektowania w Sztokholmie. W roku 1995 otworzyli swoje biuro architektoniczne. Obecnie, Claesson Koivisto Rune jest znaną na całym świecie pracownią architektoniczną i projektową. Ostatnie projekty Claesson Koivisto Rune obejmują przeprojektowanie budynku banku w celu stworzenia w Tokio hotelu w stylu boutique, odnowienie wspaniałego Grand Hotel Terminus w Bergen w Norwegii oraz zaprojektowanie gamy ekskluzywnych, ręcznie produkowanych w Japonii drewnianych mebli.

Projektanci rozpoczęli współpracę z DUX w roku 2017, której owocem stała się kolekcja Claesson Koivisto Rune. Zainspirowani międzynarodowymi wpływami, stworzyli eleganckie projekty przepięknie współgrające z ikonami DUX zaprojektowanymi przez Bruno Mathssona, które są jednymi z najbardziej klasycznych szwedzkich mebli XX wieku. „Bardzo schlebia nam fakt, że znaleźliśmy się w tak niesamowitym towarzystwie, tym bardziej, że w roku 2015 sami zostaliśmy wyróżnieni nagrodą Bruno Mathssona” — zauważa Ola Rune. W skład tej kolekcji wchodzi fotel Anita, opisywany jako „skandynawski o tyle, że wykonany został z drewna”. „Ponieważ posiada żebrowaną ramę, w pewnym sensie jest to fotel posiadający formę drewnianego krzesła. Dlatego też nie zabiera pomieszczeniom tak dużo objętości, a jego półokrągły kształt sprawia, że bardzo łatwo jest go ustawić” — podkreśla Mårten Claesson.

„Ponadto jest nieco szerszy i nieco niższy niż inne fotele. Nie tyle wąski i wysoki, co bardziej poziomy” — kontynuuje Eero Koivisto. W poduszkach siedzisk ukryte zostały słynne, zapewniające komfort sprężyny zwojowe DUX. Stół Lunaria został wykonany z olejowanego woskiem jesionu o nieregularnej powierzchni, przypominającej księżyc. Bardzo dobrze komponuje się z drewnianym fotelem Anita. Elegancka sofa Alicia oferująca luksusowy relaks, została wykonana z elementów, które można ze sobą łączyć na wiele sposobów. Jej podstawa została wykonana z wykorzystaniem unikalnego systemu sprężyn zwojowych DUX.

„Technologia ta pozwoliła nam stworzyć sofę, która jest wygodniejsza niż jakakolwiek inna sofa gdziekolwiek na świecie — i to jest właśnie piękne! Nie będziesz na niej siedzieć jak na zwykłym, tapicerowanym meblu. Bo zawsze będzie sprężynować.” „To naprawdę swego rodzaju rzeźba” — mówi Mårten Claesson. W ciągu ostatniej dekady, Claesson Koivisto Rune zdobyli wiele nagród i wyróżnień. Oprócz prestiżowej nagrody Bruno Mathssona, pracownia została wyróżniona przez Elle Decoration tytułem Projektanta roku (2011), Mebla roku (2012) i Produktem roku do sypialni (2018), a także została uhonorowana przez Elle Decor Italia tytułem Projektanta roku oraz Najlepszym meblem roku przeznaczonym do siedzenia (2014). Jest to pierwsza pracownika, która otrzymała cenioną na całym świecie nagrodę Red Dot Design Award w co najmniej pięciu kategoriach, w tym w kategorii architektura.

Meble DUX zaprojektowane przez Claesson Koivisto Rune

Inni projektanci DUX