Przejdź do głównej zawartości

Nasz projektant

Bruno Mathsson

Dzięki wyjątkowym projektom oraz skupieniu się na jakości i komforcie, Bruno Mathsson stworzył meble, które stały się klasykami cieszącymi całe pokolenia. Nikt nie miał większego wpływu na nowoczesne szwedzkie wzornictwo mebli niż Mathsson.

Komfortowe siedzenie to sztuka, ale nie powinno tak być. Tworzenie mebli do siedzenia powinno być sztuką samą w sobie a z kolei siedzenie w nich niekoniecznie.

Bruno Mathsson

Historia Bruno Mathssona

TRUDNO SOBIE WYOBRAZIĆ, w jakim miejscu znajdowałoby się teraz szwedzkie wzornictwo bez architekta i projektanta Bruno Mathssona. Uważany przez wielu za jednego z największych projektantów mebli XX wieku, Mathsson pomógł zapoczątkować nowoczesny szwedzki styl oraz wpłynął na całe pokolenia projektantów, kładąc nacisk na komfort i jakość. Urodził się w mieście Värnamo w roku 1907 i bardzo szybko stało się jasne, że podąży on za swoim przeznaczeniem. Był zwolennikiem gimnastyki i morsem, który większość roku spał pod gołym niebem w specjalnie skonstruowanym łóżku. Aby poradzić sobie z zimnem, nosił czapkę pilotkę wyściełaną jedwabiem. Bezpośredni wpływ na tworzone przez niego projekty miało zamiłowanie do natury. Lubił wykorzystywać naturalne materiały, w tym len, skóry i drewno. W projektach Mathssona trudno doszukać się kątów prostych. Zamiast tego, starannie formował swoje organiczne kreacje, aby dopasować je do kształtów ludzkiego ciała. Aby uzyskać idealną krzywiznę fotela, Mathsson usiadł, na przykład, w zaspie śnieżnej i badał kształt pozostawiony przez swoje ciało.

INTERAKCJA pomiędzy jego meblami a ludźmi, którzy z nich korzystają była dla niego ważna przez cały okres jego kariery. Mathsson i Eric Ljung z DUX poznali się w latach 50. i zostali przyjaciółmi. W latach 60. i 70. Mathsson i DUX nawiązali bliską współpracę kreatywną. Mathsson poświęcił wiele czasu na badania i rozwój. Określił to mianem „mechanizmu siedzenia”. Efektem tego były meble stworzone z bezkompromisowym oddaniem dla formy i funkcji. W DUX mieliśmy zaszczyt produkować nasze fotele Jetson, Pernilla, Karin i Ingrid od roku 1969. Dziś są one znane na całym świecie ze swojej wyjątkowej elegancji i zapewnianego komfortu. „Meble należy produkować w taki sposób, aby siedzenie w nich nie wymagało żadnych umiejętności” — oświadczył Bruno Mathsson. Ta idea zaowocowała powstaniem szeregu kultowych mebli, które będą kochać całe kolejne pokolenia.

1907
Narodziny Bruno Mathssona w Värnamo.

1930
Mathsson prezentuje barokowe krzesło na wystawie w Värnamo, dzięki któremu otrzymuje grant. Pieniądze przeznacza na podróż do Sztokholmu, gdzie gromadzi inspiracje.

1937
Mathsson debiutuje na arenie międzynarodowej w szwedzkim pawilonie na Paris Expo. Powstaje nowy termin: „szwedzka nowoczesność”.

1944
Mathsson projektuje fotel Pernilla, nazwany w ten sposób na cześć dziennikarki Pernilli Tunberger.

1948-49
Mathsson i jego żona Karin wyjeżdżają do USA, gdzie poznają Charlesa i Ray Eamesów, Hansa i Florence Knoll, Marcela Breuera i Franka Lloyda Wrighta.

1966
Wyprodukowany zostaje fotel Jetson, będący unikatowym projektem z podwieszanym siedziskiem.

1969
Na rynek trafia fotel Karin, odnosząc natychmiastowy sukces.

1984
Ustanowienie nagrody im. Brunona Mathssona

Meble Dux zaprojektowane przez Bruno Mathssona

Inni projektanci DUX