Przejdź do głównej zawartości

Sprawdź właściwości doskonałego puchu Eider

„Co roku produkowanych jest więcej samochodów Lamborghini niż kołder puchowych Eider”

Eider to puch, który nie ma sobie równych. Jako że jest to gatunek chroniony, pozyskuje się jedynie puch zrzucany naturalnie przez samiczki. Podczas gniazdowania samice siedzące na jajach zrzucają ultrapuszystą podwarstwę puchu z miękkiego podbrzusza, dzięki czemu ciepło ich ciał może być przenoszone bezpośrednio na wysiadujące jaja. Gdy oczekujące matki oddalają się od gniazd, aby znaleźć pokarm, przeszkoleni pracownicy ostrożnie usuwają go i zastępują słomą.

Należy przebrać ponad 60 gniazd, aby zebrać wystarczająco dużo na jedną kołdrę, w której zawartość puchu będzie ważyć średnio trochę ponad dwa funty. Roczny zbiór puchu Eider na całym świecie wynosi 5000 funtów — dla porównania co roku produkuje się dziesiątki tysięcy ton gęsiego puchu.

„Co roku produkowanych jest więcej Lamborghini niż kołder puchowych Eider” — informuje Michael de la Place, ekspert od puchu Eider, a także założyciel firmy produkującej luksusową bieliznę pościelową, St. Genéve. „Puch Eider to absolutnie najlepszy materiał na kołdrę — nie da się go porównać z niczym.” Pocieszająca myśl dla tych, którzy chcą tego, co najlepsze, w tym przypadku zimowej kołdry DUX Super King z jedwabną poszwą, która będzie dostępna w sprzedaży detalicznej za 11 665 dolarów.

Jako prezes Downmark, organizacji non-profit, która raportuje o branży puchowej nie dziwi fakt, że Michael de la Place tak pasjonuje się puchem Eider. DUX korzysta z jego niezwykłych kompetencji — współpracujemy z nim przy różnorodnych produktach. De la Place współpracuje z nami przy projektowaniu naszych kołder, prześcieradeł i poduszek. Jego encyklopedyczna wiedza o puchu i bawełnie pozwala mu tworzyć projekty, które są niezwykle wydajne.

„Przy materiałach izolacyjnych, im mniejsze kieszenie powietrzne, tym wyższy poziom izolacji” — wyjaśnia de la Place. Pasma puchu Eider są wyjątkowo cienkie, a ich grubość to tylko ułamek ludzkich włosów. Pasma naturalnie łączą się ze sobą, tworząc bardzo miękką masę, ale o znacznie mniejszej wadze niż inny puch. „Puch Eider jest dwa razy cieńszy niż puch gęsi, więc jest o wiele cieplejszy zimą. Latem oddycha lepiej, a więc zachowuje chłód.” Zgadza się — doskonała jakość kołdry utrzymuje stałą temperaturę ciała niezależnie od temperatury w pomieszczeniu, dlatego kołdra puchowa Eider jest przeznaczona do używania przez cały rok.

Zmarznięte kaczki oznaczają ciepłe kołdry

Ptaki z gatunku Eider zamieszkują region subarktyczny i spędzają większość swojego życia na wodach oceanicznych wokół koła podbiegunowego. Niesamowite właściwości izolacyjne puchu chronią je przed zamarzaniem (dosłownie) — temperatury zimowe w północnoatlantyckim Oceanie mogą spaść poniżej zera stopni Celsjusza, a ocean pozostaje płynny tylko ze względu na zasolenie.

Większość kaczek Eider ma gniazda na Islandii, a zbieranie puchu Eider to zawód praktykowany już od tysiąca lat. Choć Eidery są dzikie, to jednak stały się tak przyzwyczajone do ludzi, że niektórzy mogą nawet pogłaskać je, gdy siedzą w swoich gniazdach.

Najnowsze badania potwierdziły, że kaczki ani ich jaja nie ponoszą żadnych szkód przy zbiorze puchu. Rosnąca liczba zbieraczy to eko-wolontariusze, którzy wspierają ,,sanktuaria” przyrodnicze utworzone dla tych, których puch zbierają. Warto również zauważyć, że puch Eider jest jedynym zbieranym puchem — wszystkie pozostałe puchowe produkty są efektem ubocznym przemysłu mięsnego.

Prawdziwa historia

Ze względu na rzadkość i wysoką cenę, podrabiane kołdry z puchu edredonowego trafiły na rynek. De la Place przeprowadza prosty test, aby określić, czy kołdra zawiera puch Eider. „Ponieważ puch Eider przylega do siebie, po prostu weź róg kołdry, chwyć puch, który jest w środku i spróbuj go rozerwać”, wyjaśnia de la Place. „Jeśli odnosisz wrażenie, jakbyś próbował rozerwać sklejony rzep, wiesz, że to Eider.”