Przejdź do głównej zawartości

Nawodnienie w celu zapewnienia jakości snu

To fragment Life, Awakened — serii filmów i artykułów promujących zalety snu dla osób chcących prowadzić aktywny, zdrowy styl życia.

Poza ćwiczeniami i dobrymi nawykami żywieniowymieksperci zgadzają się, że sen jest równie istotny dla zdrowia i wydajności sportowca. Badania wykazują jednak, że oprócz takich czynników jak temperatura pomieszczenia i światło emitowane przez układy elektroniczne, nawodnienie odgrywa również ważną rolę w procesie uzyskania regeneracyjnego snu. Według National Sleep Foundation brak płynów może mieć negatywny wpływ na sen, powodując osłabienie i rozdrażnienie w ciągu dnia.

„Nawet niewielki poziom odwodnienia sprawi, że sen będzie lżejszy” — dodaje Chris Winter, dr. med., specjalista ds. snu z Charlottesville w Wirginii. Tutaj oferuje on przepis na idealne nawodnienie.

1: WYPIJ SZKLANKĘ WODY ZARAZ PO PRZEBUDZENIU

Podczas snu poprzez oddychanie tracimy znaczącą ilość wody, wyjaśnia Winter, sugerując, żeby rozpocząć poranek od sięgnięcia po szklankę z wodą zimną lub o temperaturze pokojowej. „Twoje ciało musi włożyć więcej wysiłku, aby ogrzać wodę do temperatury ciała, co pomaga poprawić metabolizm”, mówi. Aby uzyskać dodatkową energię, spróbuj dodać odrobinę cytryny lub preparatu wzmacniającego odporność, takiego jak Echinacea.

2:ODCZEKAJ DWIE DO TRZECH GODZIN PO PRZEBUDZENIU PRZED WYPICIEM KAWY

Winter zaleca wstrzymanie się od spożycia kofeiny aż do porannego treningu lub przynajmniej kilka godzin po pobudzeniu. Działa ona jak diuretyk, a ponieważ już budzisz się z powodu utraty płynów, najlepiej zacząć dzień od nawodnienia wodą — mówi. „Upewnij się, że przed treningiem i w jego trakcie nawadniasz się wodą”, dodaje. Następnie możesz wypić poranny napar i wybrać jego lżejszą opcję, czyli posiadającą wyższą zawartość antyoksydantów. „Lubię przygotowywać to, co nazywam kawą Vikingów po treningu HIIT”, mówi modelka i twórczyni przepisów z Nowego Jorku Silja Danielsen. „Jest ona przygotowywana z kolagenem i kardamonem, przyprawą wspomagającą trawienie”.  „Specjaliści ds. snu zalecają, aby nie pić napojów z kofeiną na długo przed snem, ponieważ środek pobudzający może mieć negatywny wpływ na sen przez okres do dwunastu godzin.”

3: PIJ WODĘ W TRAKCIE POSIŁKU

Ważne jest regularne picie wody, zwłaszcza w czasie posiłków. Badania wykazują, że działanie takie wspomaga trawienie i pomaga organizmowi w przyswajaniu składników odżywczych. W ciągu dnia skupiaj się na żywności, takiej jak orzechy brazylijskie i ryby bogate w kwasy omega 3, która zawiera składniki odżywcze, takie jak selen i magnez, które wspomagają sen.

4: PO POŁUDNIU WYPRÓBUJ ZŁOTE LATTE

Po lunchu wybierz napój bez kofeiny, ponieważ substancja ta może pozostawać w ciele nawet przez sześć godzin i utrudniać odpoczynek. Zamiast tego spróbuj nawodnić się tym wegańskim przepisem. „Lubię pić ten napój po południu lub wczesnym wieczorem, ponieważ dodaje mi energii, ale nadal pozwala mi zasnąć” — mówi Danielsen. Jest to doskonały wybór, ponieważ zawiera kurkumę, przeciwzapalną przyprawę, która wspomaga regenerację mięśni. Co więcej: „Kurkuma może pomóc obniżyć temperaturę ciała i ułatwić zasypianie,” zauważa Winter.

5: WYPIJ SZKLANKĘ WODY TUŻ PRZED SNEM

Skurcze nóg spowodowane odwodnieniem mogą zaburzać sen, dlatego spożywanie płynów przed snem jest dobrym pomysłem. To błędne przekonanie, że obudzisz się i będziesz musiał iść do łazienki, jeśli nawodnisz się przed snem — dodaje Winter. „O ile nie cierpisz na chorobę pęcherza, w większości przypadków obudzisz się z powodu zewnętrznego bodźca, takiego jak zbyt wilgotne pomieszczenie. Potem, ponieważ już jesteś przebudzony, czujesz potrzebę korzystania z łazienki.”

Aby zapoznać się z przepisem na złote mleko, kliknij tutaj

Zdrowie to równoboczny trójkąt fitness, odżywiania i snu. Furthermore i DUXIANAnawiązały współpracę, aby zaprezentować serię artykułów, które pomogą nadać priorytet temu trójkątowi i zoptymalizować jego wydajność. Przeczytaj wszystkie artykuły na stronie Furthermore tutaj i przygotuj się na przebudzenie.

Powiązane