Przejdź do głównej zawartości

Czym naprawdę są Twoje sny

Sen w fazie REM pozwala lepiej zrozumieć siebie.

Furthermore i DUXIANA prezentują Life, Awakened — serię filmów i artykułów promujących głęboki, regeneracyjny sen jako podstawę aktywnego, zdrowego stylu życia.

„Oprócz dobrego snu chcesz mieć dobre sny” — mówi dr Rubin Naiman, profesor medycyny w Centrum Medycyny Integracyjnej na Uniwersytecie w Arizonie w Tucson. „Ludzie, którzy nie śnią dobrze, mają blokady psychiczne, co może przyczynić się do takich stanów jak depresja i lęki w codziennym życiu.”

Pod wieloma względami sen przy szybkim ruchu gałek ocznych (REM) gdy przydarza się większość marzeń sennych to najważniejszy czas dla mózgu na przetworzenie wspomnień i zanurzenie się we własną psychikę. Chociaż powiązanie to nie jest w pełni zrozumiałe, śnienie jest silnie powiązane ze zdrowiem emocjonalnym.

Dzięki odpowiednim strategiom możesz skorzystać z tego, co mają do zaoferowania sny i wykorzystać je do poprawy wydajności, rozwiązania problemów i nie tylko. Oto jak:

Pomaga ci przepracować swoje uczucia. 

Pomyśl o REM jak o darmowej sesji terapeutycznej. „Doświadczenia, których nie przetwarzamy, gdy jesteśmy na jawie, przetwarzamy podczas snu REM”, mówi Naiman, dodając, że około dwie trzecie sennych marzeń ludzi zawiera negatywne emocje takie jak strach lub niepokój. Zdrowie: Oznacza to, że przetwarzasz emocje lub zdarzenia, które mogły zostać wyparte w ciągu dnia.

Marzenia senne to nieświadomy sposób na to, aby przepracować rzeczy w swoim mózgu. Oprócz posiadania snów, pamiętanie ich wiąże się również z lepszym zdrowiem psychicznym.

Skorzystaj z tego:

Aby ułatwić sobie przypominanie snów kup pamiętnik i trzymaj go przy łóżku. Gdy się budzisz, spróbuj zapamiętać swoje ostatnie sny. Gdy czujesz, że część z nich została w pamięci, natychmiast je zapisz. W czasie od siedmiu do 10 dni zaczniesz lepiej zapamiętywać swoje sny.

Być może warto również skonsultować się z lekarzem w sprawie przyjmowania witamin z grupy B6: Nowe badanie przeprowadzone przez University of Adelaide w Australii wykazało, że ludzie zapamiętują swoje sny lepiej, jeżeli przyjęli przed snem 240 miligramów.

Dzięki nim możesz myśleć nieszablonowo.

Skorzystaj z tego: 

Ludzie wpadają na genialne pomysły podczas drzemki. „Sny wyrzucają całą logikę przez okno i pozwalają nam myśleć nieszablonowo, zamiast podążać tą samą ścieżką w kółko”, mówi dr Deirdre Barrett — adiunkt psychologii w Harvard Medical School w Bostonie. Rozmawiała ona z kilkoma sportowcami, którzy odkryli sposoby na poprawę swoich wyników leżąc nieprzytomnie w swoich łóżkach, jak tenisistka, która (dosłownie) wyśniła lepszy sposób serwowania. Ćwicz inkubację snów, którą Barrett opisuje w swojej książce „Komitet snu”. Przed pójściem spać zapisz swój problem, zwizualizuj go, a gdy zaczniesz odpływać, powiedz sobie, że chcesz rozwiązać ten problem podczas zamykania oczu. Po wybudzeniu poświęć kilka minut na zastanowienie się nad swoim snem. (Zachowaj długopis i papier w pobliżu, na wypadek obudzenia się z uczuciem Eureka.) Gdy Barrett poprosił studentów o rozwiązanie problemów osobistych podczas snu, około połowa budziła się uprzednio śniąc o problemie, a większość z nich poczuła, że znalazła w śnie rozwiązanie.

Ostrzegają przed potencjalnymi problemami zdrowotnymi. 

Wydarzenia, które rozgrywają się podczas snu, mogą wysunąć na pierwszy plan ukryte problemy zdrowotne. „Kiedy śnimy, otrzymujemy informacje zmysłowe, które są ignorowane każdego dnia, gdy koncentrujemy się na innych rzeczach” — mówi Barrett.

Naukowcy odkryli, że wiele kobiet śni o raku piersi, zanim zostanie zdiagnozowana. Badania wykazująrównież, że idiopatyczne zaburzenia snu REM (RBD), w których ludzie realizują wyraziste, intensywne i przemocowe marzenia, to wczesna predykcja chorób zwyrodnieniowych, takich jak Parkinson czy demencja.

Kolejna publikacja w magazynie Sleep Medicine wykazała, że osoby cierpiące na bezdech senny często mają koszmary, że się duszą, które znikały u 91% pacjentów po rozpoczęciu stosowania maszyny z ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (CPAP).

Sny nie przepowiadają jednak przyszłości. „Jest to bardziej jak system wczesnego ostrzegania, sposób zwracania uwagi na możliwe problemy, które można później zweryfikować (lub nie) na jawie” — mówi dr Kelly Bulkeley, dyrektor Bazy danych dot. Snu i Snów.

Skorzystaj z tego: 

Znaczeniesnów może być bardziej metaforyczne niż dosłownie. „Być może będziesz musiał zajrzeć nieco głębiej, aby dowiedzieć się co nowotwór w twoich snach oznacza dla Ciebie” — mówi Naiman. „Kiedy wyrobisz w sobie nawyk regularnego zwracania uwagi na swoje sny, będziesz w stanie lepiej zrozumieć, co one oznaczają.” Warto udać się do lekarza, jeśli cierpisz na RBD lub jeśli przeżycia senne doprowadziły cię do zauważenia problemu. Jeśli twoje sny budzą obawy o konkretny problem zdrowotny, być może czas zaplanować długo odkładaną wizytę u dermatologa.

Zdrowie to równoboczny trójkąt fitness, odżywiania i snu. Furthermore i DUXIANAnawiązały współpracę, aby zaprezentować serię artykułów, które pomogą nadać priorytet temu trójkątowi i zoptymalizować jego wydajność. Przeczytaj wszystkie artykuły na stronie Furthermore tutaj i przygotuj się na prawdziwe przebudzenie.

 

Powiązane