Przejdź do głównej zawartości

Ból górnej części pleców i jak go łagodzić

Uczucie bólu w górnej części pleców może powstrzymać Cię przed podejmowaniem aktywności, które kochasz. Nie pozwól, aby ból w górnej części pleców negatywnie wpływał na Twoje życie. Zidentyfikuj przyczynę leżącą u jego podstaw i zajmij się nią, aby móc żyć pełnią życia. Poniżej znajduje się lista najczęstszych przyczyn bólu górnej części pleców oraz kilka sposobów radzenia sobie z tymi problemami.

Co powoduje ból górnej części pleców?

Problemy ze stawami lub dyskiem

Ból w górnej części pleców może być spowodowany urazami lub pogorszeniem stanu zdrowia, np. przepuklinami, złamaniami kręgów lub zwyrodnieniową choroba dysku. Ponadto stawy łączące żebra z kręgosłupem mogą zostać naciągnięte lub doznać urazów. Lekarz może pomóc w określeniu, czy to problemy ze stawami i dyskiem powodują ból w górnej części pleców.

Naciąganie mięśni

W górnej części pleców znajdują się duże grupy mięśni, które łączą twoje łopatki, klatkę piersiową itp. Mięśnie te są częstym źródłem bólu dla wielu osób i mogą łatwo zostać uszkodzone lub przepracowane przy różnego rodzaju aktywnościach. Nawet jeśli nie wykonujesz intensywnych treningów, które mogą wpływać na górną część pleców, możesz utrzymywać duże napięcie w okolicy ramion, co może prowadzić do bólu górnej części pleców. Często zła postawa może podrażniać mięśnie górnej części pleców, np. garbienie się nad biurkiem, sen na łóżku pozbawionym podparcia lub stosowanie zbyt twardych lub zbyt miękkich poduszek.

Kto jest narażony na ból górnej części pleców?

Każdy może odczuwać ból górnej części pleców, jednak sportowcy są nieco bardziej narażeni na urazy górnej części pleców i ramion. Choć urazy ramion występują zwykle w stawach między ramionami, możliwe jest również naciągnięcie, przeciążenie lub przepracowanie dużych grup mięśni w górnej części pleców podczas intensywnych ćwiczeń, takich jak wiosłowanie, piłka nożna, zapasy itp.

W jaki sposób leczyć ból górnej części pleców?

Masaż lub przykładanie ciepłych/zimnych okładów

Jeśli ból w górnej części pleców jest stosunkowo łagodny, można zapewnić silną ulgę w bólu stosując odpowiednie techniki masażu. Można również zastosować wkładki grzewcze i/lub okłady chłodzące (warto zauważyć, że ich wymienne stosowanie jest szczególnie pomocne) w celu łagodzenia podrażnienia i opuchnięcia mięśni. Pomocne mogą być również ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Jednak te metody niekoniecznie rozwiążą problemy, które powodują ból w górnej części pleców.

Fizjoterapia i/lub operacja

Jeśli cierpisz na konkretny uraz lub chorobę wywołującą ból w górnej części pleców, lekarz może zalecić operację z fizjoterapią lub samą fizjoterapię. Fizjoterapeuci mogą pomóc w powrocie do zdrowia po urazach i pogorszeniu stanu stawów lub kręgów oraz w zapobieganiu urazom poprzez wzmocnienie górnej części pleców.

Usuwanie czynników stresujących oraz wymiana niewspierających mebli

Jeśli jakiś aspekt twojego życia powoduje nadmierny stres, czy jest to praca, czy szaleńcze życie domowe, zrób wszystko co w twojej mocy aby rozwiązać źródła tego problemu. Oceń, czy nowe wyzwania lub nowe stanowisko w twojej firmie mogą pomóc ci poprawić równowagę między pracą a życiem prywatnym lub znaleźć sposoby na poświęcenie więcej czasu na zadbanie o siebie. Dla większości z nas napięcie zbiera się w górnej części pleców — poniżej szyi i pomiędzy łopatkami. Ograniczenie stresu może nie tylko uwolnić to napięcie, ale także wyzwolić cię fizycznie i psychicznie, umożliwiając zwiększenie produktywności i czerpanie przyjemności z pracy.

Dolegliwości związane z górną częścią pleców mogą również nasilać się w przypadku niewłaściwie ustawionego biurka, krzesła lub innych mebli w domu. Jeśli masz problemy ze snem lub budzisz się z bólem w górnej części pleców, istnieje duża szansa, że winne temu jest łóżko. Spędzasz w łóżku około jedną trzecią życia — w twoim interesie jest przeprowadzić rozpoznanie i zainwestować w materac, który podpiera ciało i kręgosłup w naturalnej, zrelaksowanej pozycji, zapewniając prawdziwie głęboki i regeneracyjny sen.

Łóżko DUX zaprojektowano z myślą o łagodzeniu wszelkiego rodzaju bólu pleców, w tym bólu górnej części pleców. Jeśli cierpisz na ból górnej części pleców, mogą zainteresować cię poduszki DUX w tym innowacyjna poduszka ze sprężynami wewnętrznymi DUX Xleep. Ciągłe wsparcie zapewniane przez poduszki i materace DUX może pomóc w odpoczynku, którego potrzebujesz, aby obudzić się całkowicie wypoczętym. Nawet w przypadku bólu górnej części pleców spowodowanym przewlekłym schorzeniem, beznaciskowe podparcie łóżka DUX może pomóc w uśmierzeniu bólu pleców i poprawić jakość snu. Łóżko DUX jest dostępne w salonach na całym świecie.

Powiązane