Przejdź do głównej zawartości

ŻYWE IKONY DUX

Wystawa przygotowana przez Pernille Vest

DUX prezentuje wystawę Living Icons (Żywe ikony) w połączeniu z tegorocznym wydaniem 3DaysofDesign w Kopenhadze. Stylistka wnętrz Pernille Vest przygotowała wystawę Living Icons w Galleri Mikael Andersen na bazie kultowych mebli Bruno Mathssona.

„Living Icons opiera się na interakcji przedmiotów współczesnych skandynawskich projektantów, które pod względem formy i materiału stanowią zarówno wyzwanie, jak i odzwierciedlenie ikonicznego projektu Bruno Mathssona” — mówi Pernille Vest, stylistka wnętrz oraz kuratorka wystawy.

Architekt i projektant Bruno Mathsson urodził się w 1907 roku w Värnamo w Szwecji. Jest projektantem, który wywarł największy wpływ na nowoczesne szwedzkie wzornictwo mebli. W latach 60. i 70. firma DUX ściśle współpracowała z Mathssonem, co zaowocowało powstaniem kilku ponadczasowych klasyków wzornictwa DUX, takich jak; fotele i podnóżki — Ingrid, Jetson, Karin, Karin 73 i Pernilla 69 oraz stolik boczny Karin.

Bruno Mathsson był jednym z prekursorów stylu, który stał się znany jako Swedish Modern. Równie klasyczna jak jego meble jest opowieść o tym, jak Bruno Mathsson usiadł w zaspie śnieżnej, aby stworzyć optymalny kształt mebla. Punktem wyjścia dla mebla Mathssona był zawsze kształt ciała oraz mechanika siedzenia — interakcja między meblami a ludźmi.

Jak sam to określił:

„Ostateczne siedzenie jest sztuką, którą nie powinno być. Zamiast tego, produkcja mebli do siedzenia powinna odbywać się z taką sztuką, aby siedzenie w nich nie stało się sztuką”.


– BRUNO MATHSSON

ŻYWE IKONY DUX
Galerie Mikael Andersen
Bredgade 63
1260 Kopenhaga


Wystawa jest otwarta w trakcie 3DaysofDesign, 15-17 czerwca 2022 r.
Godziny otwarcia 10.00-17.00

Odwiedź stronę 3daysofdesign