Przejdź do głównej zawartości

Nasz projektant

Carl Hansen & Søn

Duńskiego producenta mebli Carl Hansen & Søn z firmą DUX łączy wspólna tradycja związana z rzemiosłem i wzornictwem. Mieliśmy okazję wspólnie wskrzesić fantastyczne, zaprojektowane pod koniec lat 50-tych łóżko stworzone przez Børge Mogensena. Doskonałość rzemiosła widoczna jest w każdym detalu, od materaca po drewnianą ramę, która przenika cały projekt zapewniając komfort, którego po prostu trzeba doświadczyć.

Podobnie jak DUX, Carl Hansen & Søn jest firmą rodzinną o długiej tradycji związanej z pięknym rzemiosłem i głębokim oddaniem projektowaniu. Już od dawna naszym marzeniem była możliwość umeblowania wszystkich pomieszczeń w domach.  Był to pierwszy raz, kiedy zaprezentowaliśmy łóżko. Dzięki dodaniu do naszej kolekcji tego łóżka, możliwe stało się wprowadzenie naszych mebli do sypialń i całych pokoi hotelowych, zwłaszcza z naszą kolekcją mebli Børge Mogensen, która jest dość wyjątkowa.

Knud Erik Hansen, dyrektor generalny Carl Hansen & Søn

Historia Carla Hansena

W latach 50. Børge Mogensen zaprojektował dla Carl Hansen & Søn kolekcję, w skład której wchodziło łóżko. W 2020 roku, ta nigdy wcześniej nie wprowadzona na rynek kolekcja została ponownie odkryta w bogatych archiwach duńskiej firmy projektowej. Carl Hansen & Søn skontaktował się z firmą DUX, co zaowocowało rozpoczęciem współpracy. Materac DUX CH18, to unikalny projekt mający stanowić uzupełnienie komfortu, jaki zapewnia już samo łóżko. Rzemiosło firmy Carl Hansen & Søn w połączeniu z komfortem firmy DUX pozwoliło stworzyć wprost idealne łóżko. Łóżko to posiada wiele charakterystycznych dla Børge Mogensena detali, w tym widoczne i pięknie ocynkowane narożniki, których wykonanie wymagało ogromnej precyzji oraz starannego rzemiosła.

Koncentracja Børge Mogensena wokół tworzenia projektów, które przetrwają pokolenia, widoczna jest również w przypadku tego łóżka posiadającego solidną ramę z litego drewna dębowego oraz prostokątne i cylindryczne poduszki z pasami ze skóry, dopełniające koncepcji całego projektu. Materac DUX posiada rdzeń sprężynowy, opracowany specjalnie na potrzeby tej współpracy. Materac ten sprzedawany jest wyłącznie w zestawie z łóżkiem Carl Hansen & Søn BM0555. Łóżko dostępne jest także wraz z trzema zestawami w postaci sofy z funkcją spania i dodatkowym łóżkiem.

PROJEKTANT Børge Mogensen (1914-1972) był pionierem w dziedzinie demokratycznego wzornictwa, znanym jako „projektant ludu” — częściowo z powodu swojej ujmującej osobowości, ale także dlatego, że zawsze projektował wysokiej jakości meble, na które ludzie mogli sobie pozwolić. Demokratyczne wzornictwo Mogensena obejmowało proste i funkcjonalne meble drewniane, o spokojnej estetyce i solidnej konstrukcji wykonanej z wysokiej jakości materiałów.

Meble DUX zaprojektowane przez Carl Hansen & Søn

Inni projektanci DUX